Sveču liešana ir gana radošs proces, taču nereti arī izaicinājumu pilns - kad ideja par gala rezultātu ir gatava,...
Sveču vasks - kuru izvēlēties?
Sveču liešana ir gana radošs proces, taču nereti arī izaicinājumu pilns - kad ideja par gala rezultātu ir gatava, atliek tikai izvēlēties materiālus, ar kuriem strādāt. Šajā brīdī noteikti rodas daudz jautājumu, kādi ir vaski, kādas ir to īpašības, un galu galā - kuru izvēlēties?
Pirms apskatām dažus populārākos vaskus, ir jāpiemin, ka vaski iedalās divās lielās kategorijās:
- Vaski konteinersvecēm - paredzēti svecēm dažādos traukos - glāzītēs, burciņās, podiņos un citos traukos. Tie nodrošina vienmērīgu un noturīgu vaska pielipšanu pie trauka malām.
- Vaski stāvsvecēm - paredzēti brīvi stāvošām svecēm, kuras parasti liek uz galda un svečturos. Šo sveču izgatavošanai izmanto polikarbonāta, metāla vai silikona veidnes. Tie ir taukaināki un nodrošina to, ka sveci var viegli izņemt no veidnes.
Bišu vasks ir vienīgais, kurš šādam iedalījumam nepakļaujas. Tā izteikti dabīgās izcelsmes dēļ, to var izmantot tikai stāvsvecēm.
Ja mēģināsi izmantot stāvsvecēm paredzēto vasku priekš svecēm traukos, tad svecei iespējams būs vizuāli defekti (vasks atlips no trauka malām) un svece no trauka var izkrist ārā. Savukārt, ja izmantosi konteinersveču vasku priekš stāvsvecēm, tad nevarēsi dabūt sveci ārā no veidnes, jo tā atdziestot pielips pie veidnes malām.
Parafīns
Populārākais vasks jau izsenis ir parafīns - tas ir naftas izcelsmes produkts, kas sastāv no ogļūdeņražu molekulu maisījuma, tas ir baltā krāsā un to var iegādāties granulu veidā vai plāksnēs. Pārsvarā visas veikalos nopērkamās sveces ir ražotas no lētā parafīna (vislētāko izmanto āra svecēm) - jo lētāks parafīns, jo mazāk tas ir attīrīts no naftas produktu piemaisījumiem. Lētie parafīni rada kvēpus un gaisa piesārņojumu telpās, tomēr nodrošina visiem pieejamas sveču cenas. Mūsu veikalā pieejams tikai augstas kvalitātes pilnībā attīrīts parafīns, kurš mēdz būt pat tīrāks nekā augu vaski. To izmanto arī pārtikas rūpniecībā, piemēram, pārklājot sieru ar vaska kārtu.
Parafīna priekšrocības
- Cena - tas ir lētākais izejmateriāls starp sveču vaskiem, pat pilnībā attīrīts. Lētākā versija pieejama 5kg plāksnēs;
- Parafīns savas pieejamās cenas dēļ ir ļoti iecienīts dažādu sveču pagatavošanas darbnīcu organizēšanai, kā arī Ukrainas ierakumu sveču izgatavošanā.
- Viegli izgatavojamas perfekta izskata sveces.
Parafīna trūkumi
- Nav atjaunojams dabas resurss;
- Neattīrīts tas rada melnus dūmus un kaitīgus kvēpus;
- Grūti iztīrāmi traipi, ja nonāk saskarsmē ar virsmām un audumiem.
Lai arī parafīnam ir ļoti pievilcīga cena, jābūt uzmanīgiem to iegādājoties, proti, jāņem vērā tā tīrības pakāpe, tādējādi izvairoties no nepatīkamiem pārsteigumiem, kad jaunizveidotā svece jau tiek dedzināta.
Pieprasītākais un lētākais attīrītais parafīns, ko plaši izmanto tai skaitā ierakumu svecēm, ir Ķīnā ražotais FUSHUN 56/58, kas ir pieejams 5kg plāksnēs. Protams, ērtāk lietot parafīnus granulu veidā - stāvsvecēm Kerawax 485 un konteinersvecēm Kerawax 4140!
Sojas vasks
Strauji augošu popularitāti ir ieguvis sojas vasks. Tas ir dabiskas izcelsmes vasks, kuru iegūst no hidrogenētas sojas pupiņu eļļas, tas ir pieejams pārslās vai granulās, tam ir balti krēmīga krāsa un nepiemīt smarža.
Sojas vaska priekšrocības
- Tas ir pilnībā dabīgs un atjaunojams dabas resurss;
- Bioloģiski pilnībā noārdās;
- Nesatur toksiskas vielas, kuras potenciāli varētu radīt kaitējumu veselībai;
- Sojas vaska sveces deg divreiz ilgāk nekā klasiskās parafīna sveces;
- Izlijušu vasku viegli notīrīt ar ūdeni un ziepēm;
- Sveces deg lēni un mierīgi, nedūmojot un neizdalot kvēpus.
Sojas vaska trūkumi
- Masveida audzēšana rada bažas par mežu izciršanu un pesticīdu lietošanu.
- Krietni mīkstāks par parafīnu, stearīnu un palmu vasku, kas kvalitatīvi degošas stāvsveces izgatavošanu padara izaicinošu (sveces veidnēs).
Pieprasītākie sojas vaski
- Konteinersvecēm Kerasoy Container 4130 un lētākais GoldenWax S41,
- Stāvsvecēm - Kerasoy Pillar 4120 un jaunums Keragreen Soy Pillar. Tomēr, ja vēlies visaugstāko kvalitāti un lietošanas ērtumu, iesakām EcoSoya PillarBlend!
Bišu vasks
Bišu vasks ir dabīgs materiāls, kuru veido medus bišu dziedzeri. Tas ir dzeltenā krāsā (no maigi līdz tumši dzeltenai, atkarībā no attīrīšanas pakāpes) un tam piemīt bišu vaska aromāts. Visbiežāk bišu vaska svecēm netiek pievienoti papildus aromāti un krāsvielas, jo tiek izcelts tieši tā dabīgums. Šis arī ir viens no senākajiem izejmateriāliem sveču gatavošanā. Tam tiek piedēvēta tīrā un dziedinošā bišu enerģija, tādēļ bišu vaska sveces jau izsenis izmanto dažādos rituālos, tai skaitā baznīcās.
Bišu vasks ir pieejams trīs dažādos veidos - ripās (sākot no 100g līdz 15kg), beramais un vaska plāksnēs.
Ripās un bermamo bišu vasku kausē un izlej silikona formās, vai arī dakti vairākkārtīgi mērcējot vaskā un žāvējot, līdz iegūst vēlamo sveces diametru. Vaska plāksnes savukārt ir pats vienkāršākais un ātrākais sveču pagatavošanas veids un to var darīt jebkurā vecumā - ir nepieciešama tikai dakts un bišu vaska plāksne (var iegādāties arī jau gatavu komplektiņu).
Bišu vaska priekšorcības
- Tas ir pilnībā dabīgs un atjaunojams dabas resurss;
- Piemīt tīrā un dziedinošā bišu enerģija;
- Tiek uzskatīts, ka dedzinot bišu vaska sveces, iekštelpu gaiss tiek attīrīts un jonizēts;
- Tam piemīt iecienītais dabīgas bišu vaska aromāts;
- Bišu vasks tiek pagatavots tepat Latvijā (svecēm) vai Eiropā (attīrītie kosmētikas vaski), līdz ar to šo vasku varam uzskatīt par pašmāju produktu;
- Bišu vaska plākšņu (saritināmās) sveces ir ļoti viegli pagatavojamas pat bērniem.
Bišu vaska trūkumi
- Cena - tas dārgākais no visiem vaskiem;
- Tas ir izteikti lipīgs, līdz ar to nav izmantojams polikarbonāta un alumīnija sveču liešanas formās - tam der tikai viegli atveramas silikona formas.
- Nevar izmantot konteinersvecēm (svecēm traukos), jo atdziestot tas var atlipt no trauka malām un radīt vizuālu defektu.
Citi vaski
Protams, šie nav vienīgie vaski. Ir pieejamas vēl citas dabiskas alternatīvas, kuras izmanto krietni retāk, bet tādā veida rada ekskluzīva produkta (sveces) pieskaņu.
Palmu vasks
Palmu vasku iegūst no Karnaubas palmu eļļas. No tā var radīt vienkrāsainas sveces, bet tieši spilgtāk tas ir pazīstams ar to, ka sacietējot tas rada skaistus kristāliskus ornamentus viscaur sveces struktūrā. Pēc palmu lapu ievākšanas, tās izžāvē un sablietē, lai iegūtu vasku, ko pēc tam attīra un balina. Šī palma ir pazīstama arī kā “vasku karaliene”. Sveces no palmu vaska veido dažāda rakstura ornamentus, kas jo krāšņi izskatās svecei degot tumsā. Vēl šis vasks izceļās ar to, ka ļoti labi spēj turēt un arī izkliedēt smaržu. Lai arī šis ir atjaunojams resurss, tas tomēr rada bažas, ka masveidā ražojot palmu vasku, tik pat ātri un plaši tiek izcirsti arī meži, kur šīs palmas aug.
Šī izejmateriāla vasks ir viegli iztīrāms no auduma – tas ir vienkārši jāizmazgā. Palmu vaska sveces deg daudz ilgāk nekā parafīna sveces. Palmu vasks ir 100% ekoloģisks un atjaunojams resurss, turklāt šis materiāls ir hipoalerģisks.
Kokosriekstu vasks
Arī šis ir pilnībā dabīgs un atjaunojams resurss. Šis sveču materiāls nesatur ģenētiski modificētas sastāvdaļas, ir draudzīgs vegāniem un absolūti nekaitē dabai – tas ir pilnībā bioloģiski noārdāms. Tas ir koši baltā krāsā, gludu virsmu un skaistu spīdumu. Šo vasku bieži vien sajauc ar citām dabīgām izejvielām, lai uzlabotu degšanas kvalitāti. Šo vasku tāpat kā sojas vasku ir viegli notīrīt no virsmām.
APSKATĪT VISUS KOKOSRIEKSTU VASKUS
Olīvu vasks
Vēl retāk aprunāts, taču arī lielisks dabīgais materiāls, kas, tāpat kā kokosriekstu vasks, tiek sajaukts ar citām dabīgām sastāvdaļām, lai iegūtu maksimāli labāku produktu. Sveces iznāk gludas un ar vieglu spīdumu.
Rapšu vasks
Rapšu vasku mēdz saukt arī par “vietējo izejmateriālu”, jo galvenokārt to ražo Eiropā. Šī sveču darināšanas izejviela ir videi draudzīga – tā ir atjaunojams resurss, un dabā pilnībā noārdās.
Rapšu vasku iegūst no rapšu ziedu eļļas, kas tiek izmantota ne tikai sveču izgatavošanā, bet arī pārtikā un skaistumkopšanā. Šim materiālam nav specifiskas smaržas vai krāsas, un tas nesatur kaitīgus toksīnus, kas varētu izdalīties degšanas procesā, kā arī šī materiāla svecēm ir salīdzinoši ilgs degšanas laiks. Darinot sveces no rapšu vaska vai iegādājoties rapšu vaska sveces, Tu palīdzi veicināt Eiropas lauksaimniecības attīstību :)
Vēl noteikti būtu vērts pieminēt stearīnu. Stearīns jeb tristearīns jeb gliceriltristearāts ir balts pulveris bez smaržas. Tas tiek iegūts no tropiskajiem augiem, tādiem kā palmas. Stearīnu var izmantot vienu pašu, lai pagatavotu 100% stearīna sveces, vai pievienot citiem vaskiem, kas piedos svecei cietību un stingrību. Tas ir viens no lētākajiem sveču vaskiem.
Stearīna sveces ir gludas, ar nedaudz matētu un spīdīgu virsmu, tām degot, sveces malās no vaska mēdz veidoties skaists režģis, kas atgādina leduspuķes.
Kopsavilkums
Ja vēlaties pašu lētāko opciju un jums tik daudz nerūp ekoloģijas un ilgspējības konteksts, izvēlieties parafīna vasku. Šo opciju iesakām arī ierakumu sveču gatavošanai. Savukārt, ja vēlaties savas svecītes padarīt videi draudzīgākas, sojas vasks būtu pirmā izvēle. Ar abiem šiem vaskiem būs vienlīdz viegli darboties, bet katram ir jāizvēlas cita veida dakts. Savukārt bišu vasks būtu jāizvēlas, ja vēlaties vistīrāko un dabai tuvāko vasku, bet šeit būs jāinvestē vairāk savas finanses.
Pārējie vasku veidi ir jau jūsu gaumes jautājums, tie ļauj jūsu sveces padarīt ekskluzīvākas par pāsreizējā tirgū masveidā pieejamo klāstu.
Jāsaka, ka eksperimentēšana ir vislabākais veids kā atrast sev piemērotāko vasku. Kas vienam ir svarīgi, otram var būt nebūtiski, vai ne? Jāatcerās, ka arī daktis, aromāti un krāsvielas katrā vaska veidā uzvedīsies savādāk!
Pievienot komentāru