Jaunākie raksti

Sveču vasks - kuru izvēlēties?

Sveču liešana ir gana radošs proces, taču nereti arī izaicinājumu pilns - kad ideja par gala rezultātu ir gatava, atliek tikai izvēlēties materiālus, ar kuriem strādāt. Šajā brīdī noteikti rodas daudz jautājumu, kādi ir vaski, kādas ir to īpašības, un galu galā - kuru izvēlēties?

Pirms apskatām dažus populārākos vaskus, ir jāpiemin, ka vaski iedalās divās lielās kategorijās:

 • Konteinersvecēm - paredzēti svecēm dažādos traukos - glāzītēs, burciņās, podiņos un citos traukos. Tie nodrošina vienmērīgu un noturīgu vaska pielipšanu pie trauka malām.
 • Stāvsvecēm - paredzēti brīvi stāvošām svecēm, kuras parasti liek uz galda un svečturos. Šo sveču izgatavošanai izmanto polikarbonāta, metāla vai silikona veidnes. Tie ir taukaināki un nodrošina to, ka sveci var viegli izņemt no veidnes.

Bišu vasks ir vienīgais, kurš šadam iedalījumam nepakļaujas tā izteikti dabīgās izcelsmes dēļ.

Parafīns

Populārākais vasks jau izsenis ir parafīns - tas ir naftas izcelsmes produkts, kas sastāv no ogļūdeņražu molekulu maisījuma, tas ir baltā krāsā un to var iegādāties granulu veidā vai plāksnēs. Pārsvarā visas veikalos nopērkamās sveces ir ražotas no lētā gala parafīna (pašu pašu lētāko izmanto āra svecēm), kurš rada kvēpus un gaisa piesārņojumu telpās, tomēr nodrošina visiem pieejamas sveču cenas. Mūsu veikalā pieejams tikai augstas kvalitātes pilnībā attīrīts parafīns, kurš mēdz būt pat tīrāks nekā augu vaski.

Parafīna priekšrocības

 • Cena - tas ir lētākais izejmateriāls nekā citi vaski, it sevišķi plāksnēs nopērkamais;
 • Perfekta izskata sveces.

Parafīna trūkumi

 • Ķīmiskas izcelsmes izejmateriāls;
 • Nav atjaunojams dabas resurss;
 • Neattīrīts tas rada melnus dūmus un kaitīgus kvēpus;
 • Grūti iztīrāmi traipi, ja nonāk saskarsmē ar virsmām un audumiem.

Lai arī parafīnam ir ļoti pievilcīga cena, jābūt uzmanīgiem iegādājoties to, proti, jāņem vērā vai tas ir attīrīts, tādējādi izvairoties no nepatīkamiem pārsteigumiem, kad jaunizveidotā svece jau tiek dedzināta.

Pieprasītākais un lētākais attīrītais parafīns, ko plaši izmanto tai skaitā ierakumu svecēm, ir ķīniešu KUNLUN 58/60, kas ir pieejams 5kg plāksnēs. Protams, ērtāk lietot granulu veidā pieejamos parafīnus - stāvsvecēm Kerawax 485 un konteinersvecēm Kerawax 4140!

APSKATĪT VISUS PARAFĪNUS

Sojas vasks

Strauji augošu popularitāti ir ieguvis sojas vasks. Tas ir dabiskas izcelsmes vasks, kuru iegūst no hidrogenētas sojas pupiņu eļļas, tas ir pieejams pārslās vai granulās, tam ir balti krēmīga krāsa un nepiemīt smarža.

Sojas vaska priekšrocības

 • Tas ir pilnībā dabīgs un atjaunojams dabas resurss;
 • Bioloģiski pilnībā noārdās;
 • Nesatur toksiskas vielas, kuras potenciāli varētu radīt kaitējumu veselībai;
 • Sojas vaska sveces deg divreiz ilgāk nekā klasiskās parafīna sveces;
 • Izlijušu vasku viegli notīrīt ar ūdeni un ziepēm.

Sojas vaska trūkumi

 • Masveida audzēšana rada bažas par mežu izciršanu un pesticīdu lietošanu.

Pieprasītākais sojas vasks konteinersvecēm ir Kerasoy Container 4130 un stāvsvecēm - Kerasoy Pillar 4120. Tomēr, ja vēlaties visaugstāko kvalitāti un lietošanas ērtumu stāvsvecēm iesakam izmantot EcoSoya PillarBlend!

APSKATĪT VISUS SOJAS VASKUS

Bišu vasks

Bišu vasks ir dabīgs materiāls, kuru veido medus bišu dziedzeri. Tas ir dzeltenā krāsā (no maigi līdz tumši dzeltenai, atkarībā no attīrīšanas pakāpes) un tam piemīt bišu vaska aromāts. Visbiežāk bišu vaska svecēm netiek pievienot papildus aromāti un krāsvielas, jo tiek izcelts tieši tā dabīgums. Šis ir viens no senākajiem izejmateriāliem sveču gatavošanā. Tam tiek piedēvēta tīrā un dziedinošā bišu enerģija, tādēļ bišu vaska sveces jau izsenis izmanto dažādos rituālos, tai skaitā baznīcās.

Bišu vasks ir pieejams trīs dažādos veidos - ripās (sākot no 100g līdz 15kg), beramais un vaska plāksnēs.

Ripās un bermamo bišu vasku kausē un izlej silikona formās, vai dakti vairākkārtīgi atkārtoti mērcējot vaskā un žāvējot līdz iegūst vēlamo sveces diametru. Vaska plāksnes savukārt ir pats vienkāršākais un ātrākais sveču pagatavošanas veids un to var darīt jebkurā vecumā - ir nepieciešama tikai dakts un bišu vaska plāksne (var iegādāties arī jau gatavu komplektiņu).

Bišu vaska priekšorcības

 • Tas ir pilnībā dabīgs un atjaunojams dabas resurss;
 • Piemīt tīrā un dziedinošā bišu enerģija;
 • Tiek uzskatīts, ka dedzinot bišu vaska sveces, iekštelpu gaiss tiek attīrīts un jonizēts;
 • Tam piemīt iecienītais dabīgas bišu vaska aromāts;
 • Bišu vasks tiek pagatavots tepat Latvijā (svecēm) vai Eiropā (attīrītie kosmētikas vaski), līdz ar to šo vasku varam uzskatīt par pašmāju produktu;
 • Bišu vaska plākšņu (saritināmās) sveces ir ļoti viegli pagatavojamas pat bērniem.

Bišu vaska trūkumi

 • Cena - tas dārgākais no visiem vaskiem;
 • Tas ir izteikti lipīgs, līdz ar to nav izmantojams polikarbonāta un alumīnija sveču liešanas formās - tam der tikai viegli atveramas silikona formas.

APSKATĪT VISUS BIŠU VASKUS

Citi vaski

Protams, šie nav vienīgie vaski. Ir pieejamas vēl citas dabiskas alternatīvas, kuras izmanto krietni retāk, bet tādā veida rada ekskluzīva produkta (sveces) pieskaņu.

Palmu vasks

Palmu vasku iegūst no Karnaubas palmu eļļas. No tā var radīt vienkrāsainas sveces, bet tieši spilgtāk tas ir pazīstams ar to, ka sacietējot tas rada skaistus kristāliskus ornamentus viscaur sveces struktūrā. Vēl šis vasks izceļās ar to, ka ļoti labi spēj turēt un arī izkliedēt smaržu. Lai arī šis ir atjaunojams resurss, tas tomēr rada bažas, ka masveidā ražojot palmu vasku, tik pat ātri un plaši tiek izcirsti arī meži, kur šīs palmas aug.

APSKATĪT VISUS PALMU VASKUS

Kokosriekstu vasks

Arī šis ir pilnībā dabīgs un atjaunojams resurss. Tas ir koši baltā krāsā, gluda virsma un skaists spīdums. Šo vasku bieži vien sajauc ar citām dabīgām izejvielām, lai uzlabotu degšanas kvalitāti. Šo vasku tāpat kā sojas vasku ir viegli notīrīt no virsmām.

APSKATĪT VISUS KOKOSRIEKSTU VASKUS

Olīvu vasks

Vēl retāk aprunāts, taču arī lielisks dabīgais materiāls, kas, tāpat kā kokosriekstu vasks, tiek sajaukts ar citām dabīgām sastāvdaļām, lai iegūtu maksimāli labāku produktu. Sveces iznāk gludas un ar vieglu spīdumu.

APSKATĪT VISUS OLĪVU VASKUS

Vēl noteikti būtu vērts pieminēt stearīnu un saulespuķu vasku. Stearīnu (jeb stearīnskābi) bieži izmanto piejaucot klāt augu vaska svecēm, piešķirot tām lielāku stingrību, cietību un ilgāku degšanas laiku. Savukārt saulespuķu vasks pagaidām ir visretāk izmantotais, iespējams tādēļ, ka asociējas ar saulespuķu eļļu, kuru masveidā izmanto ēdiena pagatavošanā.

Kopsavilkums

Ja vēlaties pašu lētāko opciju un jums tik daudz nerūp ekoloģijas un ilgspējības konteksts, izvēlieties parafīna vasku. Šo opciju iesakām arī ierakumu sveču gatavošanai. Savukārt, ja vēlaties savas svecītes padarīt videi draudzīgākas, sojas vasks būtu pirmā izvēle. Ar abiem šiem vaskiem būs vienlīdz viegli darboties, bet katram ir jāizvēlas cita veida dakts. Savukārt bišu vasks būtu jāizvēlas, ja vēlaties vistīrāko un dabai tuvāko vasku, bet šeit būs jāinvestē vairāk savas finanses.

Pārējie vasku veidi ir jau jūsu gaumes jautājums, tie ļauj jūsu sveces padarīt ekskluzīvākas par pāsreizējā tirgū masveidā pieejamo klāstu.

Jāsaka, ka eksperimentēšana ir vislabākais veids kā atrast sev piemērotāko vasku. Kas vienam ir svarīgi, otram var būt nebūtiski, vai ne? Jāatcerās, ka arī daktis, aromāti un krāsvielas katrā vaska veidā uzvedīsies savādāk!

Pievienot komentāru