Jaunākie raksti

No kā sastāv svece

Sveces pazīstam jau pavisam sen, kādam pirmās atmiņas par svecēm var būt kā gaismas avots, kādam kā rotājums eglītē, bet varbūt kādam pirmā atmiņa par svecēm ir kā par mājīgu un jauku dekoru mājās. Šoreiz aprakstīsim, no kā sastāv svece, kuru tik izsenis jau pazīstam, taču iespējams tik labi nezinam to, kas ''lācītim'' vēderā.

Kas ir tas, kas kūst

Atbilde uz jautājumu - kas ir tas, kas kūst, droši vien rodas pat nedomājot - vasks! Mūsdienās sveču gatavošanai pieejams nu jau kupls skaits dažādu materiālu un citu īpašību vaski, taču zinātniski par vasku tiek uzskatīti materiāli, kuriem piemīt šādas īpašības:

 • Cieta konsistence istabas temperatūrā, bet paliek šķidrs augstākās temperatūrās un degot;
 • Tas ir ūdens necaurlaidīgs un arī nešķīst ūdenī;
 • Tam piemīt gluda tekstūra un to ir iespējams nopulēt zem neliela spiediena;
 • Tam ir zema toksiticitāte un zema reaktivitāte;
 • Maza smarža vai bez smaržas.

Sveces vasku būtībā varam arī dēvēt par degvielu, jo tā ir sastāvdaļa, kura saskaroties ar karstumu, sāk kust. Līdzīgi kā cilvēkiem nepieciešama pārtika, automašīnām vajadzīga degviela.

Lūk daži fakti par sveces ''degvielu'' jeb to, kas kūst:

 • Līdz 19. gadsimtam ar vārdiem ''vaska sveces'' parasti apzīmēja tieši bišu vaska sveces;
 • Visas ''degvielas'' pamatā ir ogļūdeņraži neatkarīgi no tā, vai degviela ir dzīvnieku, augu vai naftas izcelsmes. Visu sveču ražošanā izmantoto degvielu ķīmiskais sastāvs ir līdzīgs, un visas sveču degvielas deg vienādi;
 • Eiropas Savienībā katru gadu tiek patērēti aptuveni 700 miljoni kilogramu sveču;
 • Sveču degviela deg ar dzeltenu liesmu oglekļa klātbūtnes dēļ;
 • Neviens konkrēts degvielas veids vai degvielas maisījums netiek uzskatīts par "labāko" sveču ražošanai. Ir pierādīts, ka visas sveču degvielas, ja tās ir kvalitatīvas, deg tīri, droši un vienādi;
 • Nav tādas degvielas, kas neizdala kvēpus. Visi organiskie savienojumi sadegot izdala zināmu daudzumu oglekļa (kvēpu) nepilnīgas sadegšanas dēļ. Sodrēju veidošanās galvenokārt ir saistīta ar dakts garumu un liesmas degšanas traucējumiem;
 • Labi pazīstami sveču ražotāji savos izstrādājumos izmanto tikai augstas kvalitātes ''degvielu''.

Mūsdienās biežāk lietotais ir parafīns, taču strauju popularitāti ir ieguvuši dabīgie vaski, piemēram, sojas, kokosriekstu un palmu vasks, un tas ir tieši saistīts ar to, ka cilvēkiem arvien svarīgāki kļūst ilgtspējības un ekoloģiskuma faktori.

Vairāk par vaskiem un to īpašībām lasi bloga rakstā - Sveču vasku veidi un to atšķirības.

Dakts

Dakts ir tā maģiskā sastāvdaļa, kura savieno liesmu ar vasku, sastāvdaļa, bez kuras nebūtu iespējams izgatavot sveci. Lielā mērā dakts un vasks kā tādā sinhronā dejā spēj griezties tikai tad, ja ir izvēlēta pareizā izmēra un materiāla dakts attiecībā pret jau izvēlētā vaska veidu un sveces lielumu. Neatbilstošas dakts rezultātā svece neizdegs pilnībā, tā var vispār nedegt vai izdalīt daudz kvēpu. 

Pavisam ir pieejami neskaitāmi daudz daktu veidi - koka, kokvilnas, plakanas, apaļas, vaskotas un nevaskotas, taču lai izvēlētos pareizo, jāņem vērā dažādi aspekti - kāds vasks tiks izmantots, kāds būs sveces izmērs, sveces veids, arī forma, krāsa un smaržvielu izmantošana.

Vasks un dakts ir pats minimums, lai svece izdotos, taču lai sveci padarītu interesantāku sastāvdaļu sarakstu var papildināt ar lietām, kas piešķir svecēm unikālu izskatu un smaržu. 

Krāsvielas

Veikalu plauktus parasti rotā ievērojami daudz dažādu krāsu sveces, sekojot aktuālajām tendencēm jaunas krāsas un nokrāsas parādās ik gadu. Sveču krāsu izvēli nosaka ne tikai aktuālās tendences pasaulē, bet arī cilvēka psiholoģiskais stāvoklis. 

Lai izgatavotu krāsainas sveces ir nepieciešamas krāsvielas. Arī krāsvielu klāsts paliek arvien plašāks, lai apmierinātu gan sveču izgatavotāju vēlmes, gan sveču pircēju vēlmes. Krāsvielas pieejamas pigmentu un krāsu veidā.

Sveču krāsas pazīstamas jau diezgan sen, tās parasti ir pulvera vai šķidrā veidā, un, ievērojot ražotāja norādījumus, to pievieno izkusušam vaskam, tādējādi radot viscaur krāsainu sveci. Protams, ir pieejami arī dažādi veidi kā eksperimentēt un iegūt daudzkrāsainas sveces un dažādus rakstus, atliek tikai eksperimentēt.

Krāsu pigmenti savukārt ir mikroskopiskas, suspendētas krāsas daļiņas, kas veido viendabīgu krāsu sienu, tātad gatavu sveci krāso no ārpuses kā kažociņu. Mūsdienās ražotāji ir nākuši klajā ar dažādām inovācijām, kas paver neiedomājami daudz radošās iespējas, kā piemēram, krāsas ar marmora efektu.

Kontūrkrāsas un sveču krāsu marķieri ļauj zīmēt uz gatavām svecēm kā uz papīra un veidot savu unikālo dizainu, taču, lai iegūtu marmora efektu svecēm, izmanto pigmentu krāsas, kuras pilina ūdenī, ar kociņu izveido rakstu un gatavo sveci iegremdē šajos krāsu rakstos. Savukārt sveču lakas ir lielisks līdzeklis kā gan sveces aizsargāt un padarīt spīdīgas, gan arī krāsot tās. 

Mūsdienās pieejamie krāsvielu varianti paver nebeidzami daudz radošu eksperimentu iespējas, kā arī radīt neatkārtojama izskata un dizaina sveces. Ieskaties mūsu krāsvielu piedāvājumā un sāc eksperimentēt.

Smaržvielas

Sveces degšana telpās rada mājīgu noskaņu, savukārt šo mājīgo noskaņu lieliski papildina smarža, kas izdalās svecei degot. Smaržīgas sveces var izveidot, izmantojot ēteriskās  vai aromātiskās eļļas. Pavisam neliels eļļas daudzums spēj radīt spēcīgu aromātu, kas savukārt pilnībā izmaina telpas noskaņu un sajūtu. 

Aromāts no aizdegtas aromātiskās sveces izdalās, iztvaikojot smaržvielām no karstā vaska un arī no pašas cietās sveces. Tāpat kā nearomatizētas sveces, arī pareizi veidotas aromātiskās sveces degšanas laikā galvenokārt izdala ūdens tvaiku un oglekļa dioksīdu. Vienīgā atšķirība ir tā, ka aromātiskās svecēs izdalās arī smaržvielas.

Ēteriskās eļļas kā zināms arī labvēlīgi iedarbojās uz veselību un labsajūtu, piemēram, lavandas ēteriskajai eļļai piemīt nomierinošs efekts, eikalipta eļļa palīdz uzlabot gaisa kvalitāti un deguna labsajūtu. 

Aromātiskās eļļas savukārt pieejamas daudz un dažādās aromātu kombinācijās, kas ļauj radīt pat tropiska ceļojuma sajūtas mājās, vai Ziemassvētku noskaņu radīt pat tad, kad svētki vēl tikai gaidāmi. 

Sveču un citu plaša patēriņa produktu ražošanā izmantotajām aromātiskajām izejvielām tiek veikti dažādi veselības un drošības testi. Mūsu veikalā ir pieejamas tikai speciāli izstrādātās smaržvielas, kas īpaši apstiprinātas izmantošanai sveču ražošanā.

Sveces anatomija pašos pamatos neprasa daudz, taču interesantākais paveras, kad šo sveci vēlamies ietērpt skaistos tērpos un sasmaržot patīkamos aromātos. Tas viss kopumā padara sveču radīšanu ārkārtīgi radošu ar neskaitāmi daudz iespējām un veidiem kā izveidot kaut ko unikālu un citādāku kā līdz šim. 

Ieskaties mūsu blogu rakstu sadaļā un izlasi vēl kādu rakstu, padalies ar draugiem vai citiem sveču gatavošanas entuziastiem, uz tikšanos kādā citā ierakstā.

Šajā ierakstā aprakstītie materiāli plašā klāstā iegādājami šeit

Posted in: Sveču liešana

Pievienot komentāru